See Muona on Wiktionary
{
"etymology_text": "From vernacular forms of Salomon or from muona as a reference to food supply during ruotujako.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muona",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muona",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muoniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muoniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muoniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muoniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muoniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muoniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muoninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muoniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muoninensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muona",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muona",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muon",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Muona-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuo̯nɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmuo̞̯nɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uonɑ"
}
],
"word": "Muona"
}
{
"etymology_text": "From vernacular forms of Salomon or from muona as a reference to food supply during ruotujako.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muona",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muona",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muoniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muoniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muoniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muoniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muonaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muoniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muoniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muoninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muoninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muoniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muonattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muonittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muonineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muoninensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muona",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muona",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muon",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uonɑ",
"Rhymes:Finnish/uonɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuo̯nɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmuo̞̯nɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uonɑ"
}
],
"word": "Muona"
}
Download raw JSONL data for Muona meaning in All languages combined (19.5kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Muona",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Muona",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.